Jak wypożyczyć auto zastępcze?

Jak wypożyczyć auto zastępcze?

Stłuczka, wypadek czy awaria – oto okoliczności, w których może nam się przydać auto zastępcze. Choć ubezpieczyciele niechętnie pokrywają koszt jego wynajmu w przypadku zdarzeń drogowych, to jednak warto czasami z takiego prawa skorzystać.

Jeśli ponosisz szkodę w wyniku kolizji bądź wypadku, a Twoje auto nadaje się do naprawy albo nawet na złom, czekają cię pewne formalności. Na początek wiedz, że masz prawo do skorzystania z auta zastępczego z OC sprawcy wypadku – ale pod pewnymi warunkami.

Sąd Najwyższy rozstrzygnął problem 

Jeszcze kilka lat temu firmy ubezpieczeniowe twierdziły, że z samochodu zastępczego mają prawo korzystać wyłącznie osoby, które używały go w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Z kolei ci, którzy nie byli właścicielami firmy, mogli starać się o zwrot kosztów za wynajem auta zastępczego jedynie w momencie, gdy dowiedli, że mają problem z dostępem do komunikacji publicznej. Kolejnym wyjątkiem było udowodnienie, że samochód jest niezbędny do wożenia osób chorych lub niepełnosprawnych. Ostatecznie wszystkie te interpretacje rozstrzygnęła uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 r. Zgodnie z nią, zwrot kosztów poniesionych na wynajem pojazdu zastępczego należy się również osobom, które używają swojego auta w celach prywatnych. Nie ma nawet znaczenia, czy mają dobry dostęp do komunikacji zbiorowej. Trzeba jednak wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj nie chcą płacić za auto zastępcze, jeśli okaże się, że poszkodowany ma drugi samochód.

Na czas naprawy

Samochód zastępczy można wynająć na czas naprawy, czyli od dnia, kiedy zaistniała szkoda lub od momentu, gdy auto trafiło do warsztatu – aż do dnia jego odbioru. Jeżeli natomiast nasz pojazd został całkowicie zniszczony, to możemy korzystać z samochodu zastępczego na koszt ubezpieczyciela do dnia wypłaty odszkodowania lub – powołując się na kolejną uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. – aż do momentu zakupu nowego pojazdu.

Z wyszukaniem auta zastępczego nie ma dziś żadnego problemu. W Internecie możemy znaleźć wiele firm oferujących taką usługę, np. na stronie https://www.007londonescorts.com/. Trzeba jednak wiedzieć, że wypożyczany pojazd nie może być klasy wyższej niż rozbity samochód, a stawki, za jakie wynajmuje się auto, nie mogą przekraczać średnich cen na rynku lokalnym. Jeśli chodzi o pokrycie kosztów (zanim zwróci je firma ubezpieczeniowa), to część wypożyczalni sama zajmuje się ściąganiem

Previous ZDERZENIE” DOSTAWCZAKA” Z POCIĄGIEM
Next POTRĄCENIE NA UL. RYDYGIERA

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Niewidzialna wycieraczka

Wynalezione w 1903 roku i po raz pierwszy wprowadzone w pojazdach silnikowych w 1916 roku wycieraczki przedniej szyby zniknęły w tle jako zwykłe i powszechne części samochodu. Podczas gdy wycieraczki

Motoryzacja 0 Comments

Polerka orbitalna – nie tylko dla profesjonalistów

Gdy decydujemy się na użycie polerki maszynowej możemy mieć pewność, że uda nam się nie tylko usunąć ewentualne ryski, ale również uwydatnić połysk. Samo polerowanie można, oczywiście, wykonać ręcznie, jeśli

Motoryzacja 0 Comments

Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków

Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a z drugiej strony nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20 proc. wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź