Młotki budowlane, młotki brukarskie – rodzaje i zastosowanie

Młotki budowlane, młotki brukarskie – rodzaje i zastosowanie

Młotki budowlane są przeznaczone głównie na budowę, jednakże znajdują zastosowanie też w gospodarstwach domowych i różnorodnych firmach. Co ciekawe, na rynku znajdziemy sporo rodzajów takich młotków, z których dobrać należy narzędzie zgodne z potrzebami. Jaki młotek wybrać? Czym wyróżniają się dane rodzaje? Jakie zadania ma klasyczny młotek?

Typowy młotek

Młotek jest narzędziem znanym przez każdego z nas i wykorzystywanym przy wielu pracach. Z jego pomocą rozbijamy struktury materiałów i rozdrabniamy, a także łączymy je za pomocą gwoździ. Najprościej rzecz ujmując, klasyczny młotek służy do rozbijania, wyrównywania lub dopasowywania do siebie danych elementów. Klasyczny model składa się z główki i trzonka, który stanowi jednocześnie uchwyt. To trwałe elementy, które po solidnym połączeniu ze sobą tworzą kształt podobny do litery T. Ścięta strona główki jest nazywana rąbem, natomiast płaskie zakończenie jest obuchem.

Rodzaje młotków

Jeśli chodzi o podział młotków budowlanych, wyróżnić należy:

  • Uniwersalny młotek – jest stosowany podczas remontów i drobnych prac w domu. Trzonek jest wykonany z drewna lub z tworzywa sztucznego.
  • Stolarski młotek – ma za zadanie podbijać inne narzędzia podczas obróbki drewna. Zazwyczaj posiada główkę wykonaną z twardego drewna.
  • Ciesielski młotek – ma wiele funkcji – kucie, odrywania desek, wyciąganie gwoździ, podważanie zgodnie z zasadą dźwigni. Najczęściej główka tworzona jest ze stali hartowanej, a trzonek z drewna.
  • Ślusarski młotek – wykorzystywany z powodzeniem przy pracach blacharskich i ślusarskich. Bazuje na tradycyjnym kształcie i pozwala podbijać inne narzędzia oraz wbijać gwoździe.
  • Murarski młotek – ma różnorodne rozmiary, w zależności od potrzeb użytkownika. Zazwyczaj ma długą i wąską główkę. Sprawdza się do zbijania tynków, kruszenia materiałów, przełamywania cegieł.
  • Kamieniarski młotek – cechuje się dużą wagą, wykorzystywany jest do wbijania pali, układania chodników, rozbijania betonu itp.
  • Blacharski młotek – zazwyczaj dosyć lekki, służy do obróbki blachy, jej prostowania, wygładzania i gięcia.
  • Szewski młotek – pozwala łatwiej wbijać gwoździe w miękkie powierzchnie i posiada specyficznie ukształtowaną główkę.
  • Rzeźbiarski młotek – wykorzystywany jako podbijak do dłuta rzeźbiarskiego. Jest lekki i wyważony, posiada główkę najczęściej w kształcie walca.

Młotek brukarski

Młotek brukarski to specyficzna odmiana młotka, która ma za zadanie wspomóc układanie kostki brukowej, krawężników i płyt płaskich. Wykończenie oraz kształt obucha są tworzone tak, aby nie niszczyć materiału. Często obuchy są pokryte gumą i mają dużą powierzchnię. Narzędzie cechuje się długim i grubym trzonkiem oraz sporą masą obucha. Dzięki temu prace kamieniarskie i brukarskie są bardziej skuteczne i sprawnie wykonywane. Młotki brukarskie zazwyczaj wykorzystywane są do dobijania płyt chodnikowych, elementów krawężników lub kostki brukowej.

Na rynku znajdziemy sporo modeli młotków, z których każdy ma swoje przeznaczenie. Są one spotykane na budowach, ale także w domach i podczas remontów.

Więcej o informacji o młotkach znajdziesz na http://mlotki.com.pl/

Previous Pielęgnacja oraz ochrona zębów zimą
Next Kosmetyki naturalne a syntetyczne

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Prywatni przewoźnicy chcą usprawnić komunikację miejską

Pełna liberalizacja rynku przewozów komunikacji miejskiej będzie z korzyścią zarówno dla miast, jak i dla pasażerów – przekonuje prezes Grupy Mobilis, obsługującej m.in. część przewozów w Warszawie. Prywatni operatorzy mogą odciążyć spółki komunalne, przejmując

Motoryzacja 0 Comments

Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków

Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a z drugiej strony nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20 proc. wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby.

Motoryzacja 0 Comments

Jaka skrobaczka do szyb sprawdzi się najlepiej?

Skrobaczka do szyb to narzędzie bez dwóch zdań niezbędne dla każdego kierowcy. Kiedy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające, nie obędziesz się bez sprawnej i porządnej skrobaczki do szyb. Niemalże każdy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź