Liofilizowany sok z buraka – kiedy go zażywać

Liofilizowany sok z buraka – kiedy go zażywać

Sok z buraków ma wiele przydatnych właściwości i ma najbardziej uzdrawiający wpływ na organizm. Dziś możemy bez trudu kupić liofilizowany sok z buraka – kiedy go zażywać i na co pomaga?

Jak korzystać?

Starożytni Egipcjanie i Hipokrates wiedzieli o leczniczych właściwościach soku z buraków i nawet opracowali na nich specjalną dietę. Dioscorides i Galen używali soku z buraków, a wielki Awicenna leczył nimi gorączkę i anemię, problemy trawienne, wrzody i choroby zakaźne.

Surowy sok buraczany od dawna jest stosowany w medycynie ludowej – najlepiej jest go uzyskać z cylindrycznego buraka o jednolitym ciemnym bordowym kolorze, bez żył i lekkich wtrąceń. Ponieważ świeżo przygotowany surowy sok z buraków zawiera substancje drażniące, które mogą powodować mdłości i wymioty. Dlatego nie zaleca się używania go natychmiast po ugotowaniu – najpierw zaleca się przechowywanie go w chłodnym miejscu (można w lodówce) przez 2-3 godziny , aby wszystkie szkodliwe związki zniknęły. Wygodniej jest jednak kupić gotowy produkt w sklepie.

Kiedy używać soku z buraków?

Sok buraczany jest skuteczny w różnych chorobach układu pokarmowego. Stymuluje funkcję wydzielniczą żołądka, aktywuje tworzenie i wydalanie żółci, normalizuje czynność jelit. W przypadku zapalenia żołądka i wrzodu trawiennego żołądka i dwunastnicy o niskiej kwasowości soku żołądkowego sok z buraków spożywa się w 0,5 szklance 3 razy dziennie 20-30 minut przed posiłkiem. W przewlekłych zaparciach świeży sok z buraków pije się na pusty żołądek w 0,5 szklance, aby uzyskać efekt przeczyszczający. Sok z buraków jest przydatny w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi, wzmocnić naczynia krwionośne i zwiększyć ich elastyczność. Dodatkowo zwiększa poziom hemoglobiny i normalizuje pracę mięśnia sercowego.

W przypadku nadciśnienia, skurczu naczyń i zwiększonej nerwowości zaleca się stosowanie soku z buraków z miodem (1: 1) lub sokiem żurawinowym (2: 1); weź 3-4 razy dziennie po 0,5 szklanki mieszanki 20-30 minut przed jedzeniem. W przypadku niedokrwistości przydatne jest użycie mieszanki soków buraczanego, marchwiowego i rzodkiewki pobranych w równych proporcjach. Lepiej smakuje napój z buraków i soku jabłkowego (po 0,5 szklanki) z dodatkiem 1 łyżeczki miodu.

Przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, ogólne działanie wzmacniające buraków pozwala skutecznie stosować sok do zwalczania przeziębień, zapalnych chorób płuc, zapalenia krtani, zapalenia gardła i migdałków oraz przeziębienia (w tym przewlekłego). Na przeziębienie weź sok z buraków z miodem (5: 1) 100-150 ml 2 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem. Ten lek jest również uważany za skuteczny w przypadku anemii i bezsenności. W przypadku zapalenia płuc, zapalenie opłucnej, świeży sok zaleca się przyjmować 2-3 razy dziennie, 100 ml na pół godziny przed posiłkiem. W przypadku kataru do nosa wpuszcza się świeży lub gotowany sok z buraków. Dla dzieci należy go rozcieńczyć wodą (1: 1). W przewlekłym nieżycie nosa stosuje się lekko sfermentowany sok, wkraplając go 3 razy dziennie, 2-3 krople do każdego otworu nosowego.

Previous Jak pielęgnować cerę nastolatków?
Next Wieczne pióro nie tylko na prezent

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Areszt i dozór za złamanie ustawy o przeciwdziałaniu

Dzisiaj (09.02) kryminalni z toruńskiej komendy doprowadzili do sądu jednego z braci podejrzanych o złamanie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Sąd zadecydował o jego aresztowaniu na najbliższe trzy miesiące. Drugi z

Wiadomości 0 Comments

Amfetamina w mieszkaniu 32-latka

Policjanci z komisariatu na toruńskim Śródmieściu zatrzymali 32-latka, który w mieszkaniu miał ponad 85 gramów amfetaminy. Mężczyzna już usłyszał zarzuty za złamanie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Może mu grozić do

Wiadomości 0 Comments

BIEGŁY ODTWORZYŁ WIZERUNEK DENATA

Kryminalni z komisariatu na toruńskim Rubinkowie ustalają tożsamość osoby, której zwłoki zostały odnalezione 23 czerwca ubiegłego roku w okolicach ul. Celniczej. Biegły antropolog odtworzył przypuszczalny wizerunek tej osoby. Zwracamy się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź