Kobiety i alkohol

Kobiety i alkohol

Badania wykazują, że spożycie alkoholu i nadużywanie go przez kobiety wzrasta.1-2 Podczas gdy nadużywanie alkoholu przez kogokolwiek stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, kobiety pijące są bardziej narażone na pewne problemy związane z alkoholem niż mężczyźni.3 Ważne jest, aby kobiety były świadome tych zagrożeń dla zdrowia oraz wytycznych żywieniowych Stanów Zjednoczonych, które zalecają nie więcej niż jeden drink dziennie dla kobiet, ponieważ podejmują one świadome decyzje dotyczące spożycia alkoholu.

Dlaczego kobiety stoją przed większym ryzykiem?

Badania pokazują, że kobiety zaczynają mieć problemy z alkoholem wcześniej i przy niższym poziomie spożycia niż mężczyźni oraz z wielu powodów. Przeciętnie kobiety ważą mniej niż mężczyźni. Ponadto, alkohol znajduje się głównie w wodzie w organizmie, a funt za funt, kobiety mają mniej wody w organizmie niż mężczyźni. Oznacza to, że po wypiciu przez kobietę i mężczyznę tej samej wagi tej samej ilości alkoholu, stężenie alkoholu we krwi kobiety (BAC, ilość alkoholu we krwi) będzie na ogół wyższe, co naraża ją na większe ryzyko krzywdy. Inne różnice biologiczne mogą się również przyczynić.

Jakie są długookresowe zagrożenia dla zdrowia?

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu

Alkohol use disorder (AUD) jest przewlekłym nawracającym zaburzeniem mózgu charakteryzującym się upośledzoną zdolnością do zaprzestania lub kontrolowania używania alkoholu pomimo negatywnych skutków społecznych, zawodowych lub zdrowotnych. AUD może mieć zakres od łagodnego do ciężkiego, a powrót do zdrowia jest możliwy niezależnie od stopnia jego nasilenia.

Uszkodzenie wątroby

Kobiety, które regularnie nadużywają alkoholu, częściej niż mężczyźni piją go w tej samej ilości, aby rozwinąć alkoholowe zapalenie wątroby, potencjalnie śmiertelny stan wątroby związany z alkoholem.5 Ten wzorzec picia może również prowadzić do marskości wątroby (trwałych bliznowacenia wątroby).

Heart Disease

Długotrwałe nadużywanie alkoholu jest główną przyczyną chorób serca. Kobiety są bardziej podatne na choroby serca związane z alkoholem niż mężczyźni, mimo że w ciągu całego życia mogą spożywać mniej alkoholu niż mężczyźni.

Uszkodzenie mózgu

Badania sugerują, że nadużywanie alkoholu powoduje uszkodzenia mózgu szybciej u kobiet niż u mężczyzn. Ponadto coraz więcej dowodów wskazuje na to, że alkohol może zakłócać normalny rozwój mózgu w okresie dorastania i mogą występować różnice w wpływie alkoholu na mózg nastoletnich dziewcząt i chłopców, którzy go piją.

Na przykład w jednym z badań nastoletnie dziewczęta, które zgłosiły upijanie się, ale nie nastoletni chłopcy, którzy zgłosili upijanie się, wykazali mniejszą aktywność mózgu i gorsze wyniki w teście pamięci niż rówieśnicy, którzy pili lekko lub wstrzymywali się od głosu.

Podobnie nastoletnie dziewczęta, które spożywały duże ilości alkoholu, wykazywały większą redukcję wielkości ważnych obszarów mózgu związanych z pamięcią i podejmowaniem decyzji niż nastoletni chłopcy, którzy zajmowali się intensywnym piciem.

Kobiety również mogą być bardziej niż mężczyźni podatne na zaciemnienia związane z alkoholem, które stanowią luki w pamięci danej osoby w związku ze zdarzeniami, które miały miejsce, gdy była ona odurzona. Luki te zdarzają się, gdy dana osoba pije wystarczającą ilość alkoholu, aby tymczasowo zablokować transfer pamięci z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej – znanej jako utrwalanie pamięci w obszarze mózgu zwanym hipokampem.

https://niedlaalkoholu.pl/

Previous Jak dbać o kobiece zdrowie w każdym wieku?
Next Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Tani smartfon z Androidem

Smartfony to niezwykle popularne urządzenia. Większość z nich należy do urządzeń, za które trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Na szczęście są już i takie, które mają bardzo dobre podzespoły,

Life&Style 0 Comments

Osoby na diecie nie muszą rezygnować ze świątecznych potraw

Podczas świąt trudno się oprzeć pokusie tradycyjnych potraw i łatwo przesadzić z ilością. Dlatego dietetycy przede wszystkim zalecają umiar oraz zwracanie uwagi na to, co jemy i w jakich ilościach. Warto też zastosować kilka

Life&Style 0 Comments

Podekranowy skaner odcisków palców Xiaomi może być używany jako aparat fotograficzny

W nowoczesnych smartfonach coraz większą popularnością cieszą się ekranowe skanery odcisków palców. Większość uważa tę metodę uwierzytelniania za najbardziej wygodną, jeśli nie najszybszą. Jednak technologia łączenia wyświetlacza z czytnikiem linii

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź