Kluczowe kroki w przygotowaniu obrazów do druku

Kluczowe kroki w przygotowaniu obrazów do druku

Zobaczenie gotowego obrazu wyświetlanego online jest zawsze miłym uczuciem, ale w rzeczywistości posiadanie fizycznego wydruku daje zupełnie inny rodzaj satysfakcji. Dopiero po wydrukowaniu i zawieszeniu obrazu na ścianie cały proces jest zakończony. Jednak wykonanie dobrego wydruku nie jest zazwyczaj tak proste jak by się wydawało i większość z nas doświadczyła, że wydrukowany obraz nie wygląda prawie tak dobrze jak online.

Jest wiele powodów, dla których nie wyglądają one tak dobrze wydrukowane, ale większość wraca do faktu, że nie udało nam się przygotować obrazu do druku. Po prostu właśnie wysłaliśmy przetworzony plik do laboratorium (lub naszej własnej drukarki). Niestety, nie jest tak łatwo uzyskać dobry wynik bez uprzedniego zrobienia nieco więcej.

Ale nie martw się! Nie trzeba wiele wysiłku, aby drukowany obraz wyglądał tak samo dobrze jak wersja online. Jest tylko kilka prostych kroków, które musimy wykonać:

#1 Skalibruj monitor

Kiedy ostatnio kalibrowałeś swój monitor? Czy kiedykolwiek robiłeś to wcześniej? Jeśli nie, to czy wiesz co to znaczy?

Posiadanie prawidłowo skalibrowanego monitora jest najważniejszym czynnikiem przy przygotowywaniu obrazów do druku. Bez skalibrowanego monitora nie będziesz wiedział, jak właściwie wygląda obraz.

Kalibracja monitora oznacza równoważenie i korygowanie jego kolorów, zwykle odbywa się za pomocą spektrometru i oprogramowania do kalibracji. Jest to coś, co każdy powinien zrobić, nawet jeśli nie planuje wydrukować obrazu. Jeśli kolory monitora są wyłączone, oznacza to, że wszystkie obrazy wyglądają inaczej na innych urządzeniach.

Regularna kalibracja monitora zapewnia, że kolory, które widzisz na ekranie, są odpowiednio wyważone i dokładnie odpowiadają kolorom na wydruku.

#2 Zapisz plik do druku w sRGB lub Adobe RGB

Wiem, że zapisywanie plików do druku w ProPhoto może brzmieć kusząco, ponieważ jest to dużo większa przestrzeń barw, ale faktem jest, że większość monitorów i drukarek nie może pokazać tak szerokiej gamy kolorów.

Drukowanie obrazu zapisanego w większej przestrzeni kolorów niż ta, którą może obsłużyć drukarka, może prowadzić do tępych obrazów, ponieważ drukarka jest poza gamą (co oznacza, że kolory nie mogą być odtworzone na drukarce).

#3 Zapisz obrazy jako 8-bitowe

Być może słyszałeś o pojęciach 8-bit i 16-bit, ale prawdopodobnie nie wiesz, co to znaczy i jak wpływa na Twoje zdjęcie.

Mówiąc prościej, bit to liczba tonów dostępnych dla każdego koloru; obraz 8-bitowy zawiera 16 000 000 kolorów w porównaniu z 16-bitowym obrazem zawierającym 28 000 000 000 kolorów.

Po co więc zapisywać go jako 8-bitowy, skoro w 16-bitowych kolorach jest tyle więcej? Nie chciałbyś mieć tych wszystkich dodatkowych informacji? No tak, proponuję edytować twoje zdjęcia jako plik 16-bitowy, ale zapisując je do druku, powinieneś zdecydować się na 8-bitowy.

#4 Wybierz odpowiednie dpi

Dpi (tj. punkty na cal) jest kluczowym czynnikiem w rozmowie o rozdzielczości druku, ponieważ mówi o ilości punktów wydrukowanych w calu. Im więcej punktów, tym więcej masz szczegółów. Oznacza to również, że im niższa jest rozdzielczość Twojego pliku, tym mniej szczegółów zawiera.

Zalecam zapisywanie zdjęć w rozdzielczości 300 dpi podczas drukowania. W przypadku mniejszych wydruków można uzyskać niższe dpi, ale w przypadku większych wydruków można stracić szczegóły.

#5 Zmień rozmiar swoich obrazów

Zmiana rozmiaru obrazu może nie być istotnym krokiem w przygotowaniu obrazów do druku, ale mam tendencję do nie wysyłania pełnowymiarowego obrazu do druku. Ponadto, przy drukowaniu dużych obrazów musimy powiększyć plik. Powiększenie jest nieco bardziej skomplikowane i jest zbyt dużym tematem do omówienia w tym artykule.

http://spec-druk.pl/

Previous Co to jest mezoterapia?
Next Sposoby na piękny uśmiech

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Osoby na diecie nie muszą rezygnować ze świątecznych potraw

Podczas świąt trudno się oprzeć pokusie tradycyjnych potraw i łatwo przesadzić z ilością. Dlatego dietetycy przede wszystkim zalecają umiar oraz zwracanie uwagi na to, co jemy i w jakich ilościach. Warto też zastosować kilka

Life&Style 0 Comments

Dlaczego kochamy wodoodporne telefony?

Bez względu na to, czy kąpiesz się w basenie z telefonem w bagażniku, czy wrzucasz telefon do kibla, uszkodzenie wody jest irytujące. Jest to drugi najczęstszy powód, dla którego telefony

Life&Style 0 Comments

Młotki ślusarskie

Ten wpis, który teraz przedstawimy odnosił się będzie do młotka. To temat, który może się wydawać błahy, a jednak jak się bliżej nim zainteresujemy to okaże się, że wybór młotka

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź