Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne

Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne

Masz problemy z czytaniem lub widzeniem przedmiotów z bliska? Może próbowałeś nosić przy sobie zakupione w sklepie czytniki, ale Twój okulista sugeruje soczewki progresywne. Powinieneś się zanurzyć?

Co to są soczewki progresywne?

Soczewki progresywne mają trzy recepty w jednej parze okularów. Umożliwiają one pracę w zbliżeniu (jak czytanie książki), pracę na średnim dystansie (jak sprawdzanie strony internetowej na komputerze) lub oglądanie na odległość (jak jazda samochodem) bez konieczności zmiany okularów. Czasami nazywane są one soczewkami wieloogniskowymi.

Soczewki progresywne to uaktualnienie soczewek dwu- i trójogniskowych. Obydwa te bardziej tradycyjne typy okularów mają w soczewkach linie powiekowe. Soczewki progresywne mają jednolity wygląd. Czasami są one nazywane „dwuogniskowymi bez linii”, ale to nie do końca prawda. Dokładniej byłoby nazwać soczewki progresywne „bez-liniowe trifokale”.

Kto używa soczewek progresywnych?

Prawie każdy, kto ma problem z widzeniem, może nosić te soczewki, ale są one zazwyczaj potrzebne osobom powyżej 40 roku życia, które mają prezbiopię (dalekowzroczność) – ich wzrok się rozmywa, gdy wykonują prace z bliska, takie jak czytanie lub szycie. Soczewki progresywne mogą być używane również u dzieci, aby zapobiec nasilaniu się krótkowzroczności (krótkowzroczności).

Zalety soczewek progresywnych

Dzięki soczewkom progresywnym nie musisz mieć ze sobą więcej niż jednej pary okularów. Nie musisz zamieniać się okularami do czytania na zwykłe.

Wizja z progresorami może wydawać się naturalna. Jeśli przełączysz się z oglądania czegoś z bliska na coś z daleka, nie dostaniesz „skoku” jak w przypadku bifokali czy trifokali. Więc jeśli prowadzisz, możesz patrzeć na deskę rozdzielczą, na drogę lub na znak w oddali z płynnym przejściem.

Wyglądają jak zwykłe okulary. W jednym z badań, osoby, które nosiły tradycyjne bifokale, otrzymały soczewki progresywne, aby spróbować. Autor badania powiedział, że większość z nich zmieniła soczewki na dobre.

Wady soczewek progresywnych

Dostosowanie się do progresywności wymaga czasu. Musisz się wytrenować, aby patrzeć z dolnej części obiektywu podczas czytania, patrzeć prosto na odległość i patrzeć gdzieś pomiędzy tymi dwoma punktami w celu uzyskania średniej odległości lub pracy przy komputerze. Niektóre osoby nigdy się nie dostosowują, ale większość z nich to robi. W okresie nauki możesz odczuwać zawroty głowy i mdłości związane z patrzeniem przez niewłaściwą część soczewki. Mogą też wystąpić pewne zniekształcenia widzenia obwodowego (to, co widzisz na krawędziach, gdy patrzysz prosto przed siebie).

Wskazówki dotyczące dostosowania do obiektywów progresywnych

Jeśli zdecydujesz się na ich wypróbowanie, skorzystaj z tych wskazówek:

Wybierz warsztat optyczny wysokiej jakości, który poprowadzi Cię przez ten proces, pomoże Ci wybrać dobry oprawek i upewnij się, że soczewki są idealnie wyśrodkowane nad Twoimi oczami. Słabo dopasowane soczewki progresywne są częstym powodem, dla którego ludzie nie mogą się do nich dostosować.

Daj sobie jeden lub dwa tygodnie na dostosowanie się do nich. Niektóre osoby mogą potrzebować nawet miesiąca.

Noś nowe soczewki tak często, jak to możliwe i przestań nosić inne okulary. Dzięki temu regulacja będzie szybsza.

http://akademiawidzenia.pl/okulary-progresywne-dla-kogo-i-jak-je-wybrac_ziye.a

Previous Kobiety i alkohol
Next Młotki ślusarskie

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Sposoby na piękny uśmiech

Wspaniałe zęby mogą dać Ci zwycięski uśmiech i ten dodatkowy zastrzyk pewności siebie. Dbałość o zęby jest również bardzo ważna dla Twojego ogólnego zdrowia. Dodając kilka prostych kroków do swojej

Life&Style 0 Comments

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia jest techniką, która wykorzystuje zastrzyki witamin, enzymów, hormonów i wyciągów roślinnych w celu odmłodzenia i naprężenia skóry, a także usunięcia nadmiaru tłuszczu. Michel Pistor, lekarz we Francji, opracował tę

Life&Style 0 Comments

Jak dbać o kobiece zdrowie w każdym wieku?

Aby wyglądać i czuć się najlepiej w każdym wieku, ważne jest, aby dokonywać mądrych wyborów dotyczących stylu życia i zdrowia. Oto sześć prostych rzeczy, które kobiety mogą robić codziennie (lub

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź