Czy fobie społeczne są coraz poważniejszym problemem?

Czy fobie społeczne są coraz poważniejszym problemem?

Zaburzenia lękowe wcześniej nazywano fobiami społecznymi. Takie zaburzenia oznaczają, że człowiek nie boi się ludzi samych w sobie, ale przede wszystkim różnych sytuacji społecznych.

Takie zaburzenia mogą być specyficzne, a zatem objawiać się strachem jedynie przed konkretnymi sytuacjami lub uogólnione, obejmujące wiele sytuacji lub wszystkie.

Obecnie odpowiednia diagnoza oraz rozpoznanie umożliwiają leczenie społecznych zaburzeń lękowych.

Jakie są symptomy?

Objawy mogą być różnorodne. Przede wszystkim fobie objawiają się strachem, niekiedy przytłaczającym. Pojawiają się również ataki paniki, kołatanie sera lub ból brzucha. Niekiedy takie osoby czują się szczególnie obserwowane przez innych, dlatego są krytyczne wobec siebie i kontrolują bardzo swoje zachowanie.

Objawy te bywają podobne do innych zaburzeń. Dlatego konieczna jest diagnoza lekarska i wprowadzenie przez niego odpowiedniego leczenia.

Postawienie diagnozy

Każda diagnoza musi zostać postawiona przez odpowiednio przeszkolonego lekarza zajmującego się zdrowiem psychicznym. Czasem jednak trudno jest rozpoznać fobię ponieważ ważne jest wykazanie tego, aby miała ona znaczący wpływ na życie pacjenta.

Progresja

Zaburzenia lękowe są różne, czasem fobie mogą nie posiadać konkretnego wzorca. Często zaburzenia lękowe mogą się pogłębiać, jeśli są nieleczone. Mogą nawet przekształcić się w całkowity strach przed ludźmi.

Niekiedy takie osoby ostatecznie całkowicie się izolują, prowadzi ich to do depresji lub agorafobii. Zaburzenia zazwyczaj postępują w taki sposób:

  • Znaki Wczesnego Ostrzegania: Już w dzieciństwie ludzie mogą wykazywać pewne oznaki, przykładowo są bardzo nieśmiali.
  • Wiek na początku: W wieku mniej więcej 13 lat pojawiają się tego typu zaburzenia. W tym wieku są one jednak w pewnym stopniu normalne, dlatego by zostały zdiagnozowane, powinny się utrzymywać minimum pół roku.
  • Efekty progresywne: Zaburzenia często powodują trudności w pracy oraz w nawiązywaniu relacji społecznych.
  • Współistniejące zaburzenia: Zaburzenia społeczne mogą prowadzić do depresji, pogłębiania się zaburzeń oraz nadużywania substancji odurzających.
  • Rokowanie: nieleczone zaburzenia mogą się pogłębiać i znacznie ograniczać normalne życie. W przypadku podjęcia leczenia rokowania są jednak pozytywne.

Leki w leczeniu zaburzeń społecznych

Zaburzenia społeczne mogą być leczone przy pomocy leków. Dzieli się je na cztery podstawowe kategorie:

  • SSRI: przepisuje się je przede wszystkim na depresję, ale skutecznie pomagają one również w przypadkach fobii.
  • MAOI: ta grupa leków również jest stosowana przede wszystkim w stanach depresyjnych, ale leczą one również lęki.
  • Benzodiazepiny: łagodzą objawy lęku oraz mu przeciwdziałają.
  • Beta-Blokery: mogą one łagodzić pewne aspekty zaburzeń lękowych.

Zastosowanie terapii

W leczeniu fobii stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. Innymi skutecznymi metodami są również techniki behawioralne, psychoanaliza oraz seminaria grupowe.

Alternatywnymi sposobami leczenia mogą być natomiast: aromaterapia, hipnoterapia, akupunktura itp.

Zaburzenia lękowa mogą sprawić, że każdego dnia stajesz przed wieloma wyzwaniami. Takimi wyzwaniami mogą okazać się lekcje w szkole, praca, randki itp. Szczególnie trudne mogą okazać się również podróże, przykładowo samolotem lub pobyt w centrum handlowym.

Podsumowanie

Fobie społeczne prowadzą do izolacji i różnych innych poważnych następstw. Są jednak uleczalne i dlatego należy jak najszybciej szukać pomocy. Można ją znaleźć przede wszystkim w wykwalifikowanym ośrodku zdrowia psychicznego.

Nie wolno lekceważyć lęku przed innymi ludźmi. Zgłoś się do terapeuty uzależnień i opowiedz mu o swoim problemie.

Previous 5 Korzyści płynących z antykoncepcji poza prewencją ciąży
Next 6-stopniowy poradnik dotyczący przechowywania kart charakterystyki

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia jest techniką, która wykorzystuje zastrzyki witamin, enzymów, hormonów i wyciągów roślinnych w celu odmłodzenia i naprężenia skóry, a także usunięcia nadmiaru tłuszczu. Michel Pistor, lekarz we Francji, opracował tę

Life&Style 0 Comments

Podekranowy skaner odcisków palców Xiaomi może być używany jako aparat fotograficzny

W nowoczesnych smartfonach coraz większą popularnością cieszą się ekranowe skanery odcisków palców. Większość uważa tę metodę uwierzytelniania za najbardziej wygodną, jeśli nie najszybszą. Jednak technologia łączenia wyświetlacza z czytnikiem linii

Life&Style 0 Comments

Kosmetyki mineralne – jak wykonać makijaż kosmetykami mineralnymi?

Kosmetyki mineralne chętnie kupowane są przez kobiety, które mają cerę wrażliwą i są skłonne do alergii, ponieważ są one naturalne, delikatne i nie będą powodować uczuleń. Dobrze jednak będzie pamiętać,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź